Analog Switch ICs Quad SPST CMOS Ultra-Low-Leakage
MAX327ESE+T: Analog Switch ICs Quad SPST CMOS Ultra-Low-Leakage
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Switch Configuration : | SPST | On Resistance (Max) : | 3500 Ohms at +/- 15 V | ||
| On Time (Max) : | 1000 ns at +/- 15 V | Off Time (Max) : | 500 ns at +/- 15 V | ||
| Operating Supply Voltage : | 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-16 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX327ESE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 10 V ~ 30 V, ±5 V ~ 18 V |
| Circuit | 4 x SPST-NO |
| On-State Resistance | 3.5 kOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX327ESE+T MAX327ESE+T |