Multiplexer Switch ICs 8:1 8Ch Fault Prtcd Analog MUX
MAX388CWG+: Multiplexer Switch ICs 8:1 8Ch Fault Prtcd Analog MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | On Resistance (Max) : | 3000 Ohms |
| Propagation Delay Time : | 1000 ns | On Time (Max) : | 1500 ns |
| Off Time (Max) : | 1000 ns | Supply Current : | - 1.2 mA at - 15 V, 1 mA at 15 V |
| Maximum Power Dissipation : | 941 mW | Maximum Operating Temperature : | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature : | 0 C | Package / Case : | SOIC-24 Wide |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX388CWG+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 18 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 3 kOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX388CWG+ MAX388CWG+ |