IC 80 MHZ VIDEO AMP 8 DIP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX404CPA |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Slew Rate | 500 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 30mA |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.75 V ~ 5.25 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | 175; 21-0043 ; PA; 8 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX404CPA MAX404CPA |