Analog Switch ICs Quad SPST CMOS Analog Switch
MAX4066CEE+T: Analog Switch ICs Quad SPST CMOS Analog Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Switches : | Quad | Switch Configuration : | SPST |
| On Resistance (Max) : | 170 Ohms | Switch Voltage (Max) : | 16 V |
| On Time (Max) : | 150 ns | Off Time (Max) : | 185 ns |
| Operating Supply Voltage : | 2 V to 16 V | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | QSOP-16 |
| Technical/Catalog Information | MAX4066CEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 16 V |
| Circuit | 4 x SPST-NO |
| On-State Resistance | 45 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4066CEE+T MAX4066CEE+T |