IC INSTRUMENT AMP PREC 8-UMAX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX4209KAUA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 8-MAX |
| Slew Rate | 0.055 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Current - Output/Channel | 25mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.85 V ~ 5.5 V, ±1.425 V ~ 2.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 750Hz |
| Current - Input Bias | 0.000001A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input Offset | 3V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4209KAUA+T MAX4209KAUA+T |