High Speed Operational Amplifiers 1GHz Current Feedback Amp
MAX4226EUB+: High Speed Operational Amplifiers 1GHz Current Feedback Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Offset Voltage : | 7 mV | Slew Rate : | 1100 V / us |
| Operating Supply Voltage : | 12 V | Supply Current : | 350 uA |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX-10 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4226EUB+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Slew Rate | 1100 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 6mA |
| Current - Output / Channel | 80mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5.7 V ~ 11 V, ±2.85 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 1GHz |
| Current - Input Bias | 4A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 500V |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4226EUB+ MAX4226EUB+ |