Video Amplifiers MultiCh Video MUX-Amp
MAX4310EUA+T: Video Amplifiers MultiCh Video MUX-Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Supply Type : | Single, Dual | ||
| Operating Supply Voltage : | 12 V | Supply Current : | 560 uA | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Package / Case : | uSOP | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4310EUA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| -3db Bandwidth | 280MHz |
| Slew Rate | 460 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 6.1mA |
| Current - Output / Channel | 95mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4 V ~ 10.5 V, ±2 V ~ 5.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | 175; 21-0036; UA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4310EUA+T MAX4310EUA+T |