High Speed Operational Amplifiers 3V/5V 620uA 200MHz Single-Supply
MAX4354EUD+: High Speed Operational Amplifiers 3V/5V 620uA 200MHz Single-Supply
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Offset Voltage : | 12 mV | Slew Rate : | 240 V /us |
| Operating Supply Voltage : | 6 V | Supply Current : | 620 uA |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TSSOP-14 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4354EUD+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 4 - Quad |
| Package / Case | 14-TSSOP |
| Slew Rate | 240 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 620A |
| Current - Output / Channel | 22mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 80MHz |
| Current - Input Bias | 800nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 400V |
| Drawing Number | 175; 21-0066; UD; 14 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4354EUD+ MAX4354EUD+ |