Operational Amplifiers - Op Amps
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 117 dB |
| Input Offset Voltage : | 0.015 mV | Input Bias Current (Max) : | 0.035 uA |
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | PDIP N |
| Slew Rate : | 17 V/us | Shutdown : | No |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Technical/Catalog Information | MAX437EPA |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Slew Rate | 17 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 60MHz |
| Current - Supply | - |
| Current - Output / Channel | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | - |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 10nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 5V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX437EPA MAX437EPA |