High Speed Operational Amplifiers 3V/5V 400MHz Single Supply w/Rail-Rail
MAX4418EUD+: High Speed Operational Amplifiers 3V/5V 400MHz Single Supply w/Rail-Rail
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 4 | Voltage Gain dB : | 80 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 6 mV | Slew Rate : | 200 V/us | ||
| Operating Supply Voltage : | 2.7 V to 5.5 V | Supply Current : | 1.6 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TSSOP-14 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4418EUD+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 4 - Quad |
| Package / Case | 14-TSSOP |
| Slew Rate | 200 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 1.6mA |
| Current - Output / Channel | 75mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 400MHz |
| Current - Input Bias | 1.3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 500V |
| Drawing Number | 175; 21-0066; UD; 14 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4418EUD+ MAX4418EUD+ |