Operational Amplifiers - Op Amps Integrated Circuits (ICs)
MAX4452EUK-T: Operational Amplifiers - Op Amps Integrated Circuits (ICs)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 60 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 0.4 mV | Input Bias Current (Max) : | 0.8 uA | ||
| Operating Supply Voltage : | 3 V or 5 V | Package / Case : | SOT-23 | ||
| Slew Rate : | 95 V/us | Shutdown : | No | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4452EUK-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Slew Rate | 95 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 620A |
| Current - Output/Channel | 22mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Current - Input Bias | 800nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 400V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4452EUK T MAX4452EUKT |