High Speed Operational Amplifiers 3V/5V 620uA 200MHz w/Rail-Rail Output
MAX4452EUK+T: High Speed Operational Amplifiers 3V/5V 620uA 200MHz w/Rail-Rail Output
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Voltage Gain dB : | 80 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 12 mV | Slew Rate : | 95 V/us | ||
| Operating Supply Voltage : | 2.7 V to 5.25 V | Supply Current : | 0.62 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOT-23-5 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4452EUK+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Slew Rate | 95 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 620A |
| Current - Output / Channel | 22mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Current - Input Bias | 800nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 400V |
| Drawing Number | 175; 21-0057; UK; 5 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4452EUK+T MAX4452EUK+T |