Video Switch ICs SPST/SPDT A/V Switch
MAX4587EUB+T: Video Switch ICs SPST/SPDT A/V Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4587EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Video Switch |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x 4:1 |
| On-State Resistance | 65 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Video Switch |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4587EUB+T MAX4587EUB+T |