Multiplexer Switch ICs 8:1 Low Voltage Analog MUX
MAX4617CSE+: Multiplexer Switch ICs 8:1 Low Voltage Analog MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | On Resistance (Max) : | 60 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 20 ns | On Time (Max) : | 20 ns | ||
| Off Time (Max) : | 15 ns | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Power Dissipation : | 696 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Minimum Operating Temperature : | 0 C | ||
| Package / Case : | SOIC-16 Narrow | Packaging : | Tube |

The MAX4617CSE+ is a kind of high-speed, lowvoltage, CMOS analog IC configured as an 8-channel multiplexer. Each switch can handle Rail-to-Rail® analog signals. The typical applications include battery-operated equipment, audio/video signal routing, low-voltage data-acquisition systems and communications circuits.
There are some features of MAX4617CSE+ as follows: (1) fast switching times: 15ns tON and 10ns tOFF; (2) guaranteed on-resistance: 10 max (+5 V supply) and 20 max (+3 V supply); (3) guaranteed 1 on-resistance match between channels (single +5 V supply); (4) guaranteed low off-leakage current: 1nA at +25; (5) guaranteed low on-leakage current: 1nA at +25; (6) +2 V to +5.5 V single-supply operation; (7) TTL/CMOS-logic compatible; (8) low crosstalk: <-96 dB; (9) high off-isolation: <-93 dB; (10) low distortion: <0.017% (600).
What comes next is about the absolute maximum ratings of MAX4617CSE+ . (1): VCC, A, B, C, or Enable (voltages referenced to GND) is from -0.3 to +6 V; (2): voltage into any analog terminal (voltages referenced to GND) is from -0.3 to VCC+0.3 V; (3): continuous current into any terminal is ±75 mA; (4): peak current, X_, Y_, Z_ (pulsed at 1ms, 10% duty cycle) is ±200 mA; (5): continuous power dissipation (TA=+70) is 696 mW; (6): storage temperature is from -65 to +150; (7): operating temperature is from 0 to +70; (8): lead temperature (soldering, 10s) is 300.
| Technical/Catalog Information | MAX4617CSE+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 10 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4617CSE+ MAX4617CSE+ |