MBR10100CTP
Schottky (Diodes & Rectifiers) 100V 10A
product image
MBR10100CTP Picture
SeekIC No. : 00188831 Detail
MBR10100CTP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 100V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR10100CTP
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 10 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.85 V at 5 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ITO-220S
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 10 A
Max Surge Current : 100 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : ITO-220S
Forward Voltage Drop : 0.85 V at 5 A