MBR2045CT-E3/45
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 45 Volt
product image
MBR2045CT-E3/45 Picture
SeekIC No. : 00187571 Detail
MBR2045CT-E3/45: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 45 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR2045CT-E3/45
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 150 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.84 V
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Peak Reverse Voltage : 45 V
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Package / Case : TO-220AB
Forward Continuous Current : 20 A
Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 150 A
Forward Voltage Drop : 0.84 V