MBRP400100CTL
Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 100V Low Vf
product image
MBRP400100CTL Picture
SeekIC No. : 00193806 Detail
MBRP400100CTL: Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 100V Low Vf
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBRP400100CTL
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 2500 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.97 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6000 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : POWERTAP II
Packaging : Tray
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Packaging : Tray
Forward Continuous Current : 400 A
Forward Voltage Drop : 0.97 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6000 uA
Max Surge Current : 2500 A
Package / Case : POWERTAP II
Specifications
Rating Symbol Value Unit
Peak Repetitive Reverse Voltage
Working Peak Reverse Voltage
DC Blocking Voltage
VRRM
VRWM
VR
100 V
Average Rectified Forward Current                      Per Leg
     (At Rated VR) TC = 100°C                                      Per Package
IF(AV) 200
400
A
Peak Repetitive Forward Current,
(At Rated VR,Square Wave,20 kHz) TC =100°C
IFRM 400 A
Nonrepetitive Peak Surge Current
(Surge applied at rated load conditions,halfwave,single phase, 60Hz)
IFSM 2500 A
Peak Repetitive Reverse Surge Current (2.0 s, 1.0 kHz) IRRM 2.0 A
Storage and Operating Case Temperature Tstg, TC 65 to+150 °C
Operating Junction Temperature TJ 65 to +150 °C
Voltage Rate of Change (Rated VR) dv/dt 1000 V/s