MBRP40045CTLG
Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 45V Low Vf
product image
MBRP40045CTLG Picture
SeekIC No. : 00193265 Detail
MBRP40045CTLG: Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 45V Low Vf
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBRP40045CTLG
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 2500 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.73 V
Maximum Reverse Leakage Current : 10000 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Product : Schottky Diodes
Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Voltage Drop : 0.73 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Packaging : Tray
Maximum Reverse Leakage Current : 10000 uA
Forward Continuous Current : 400 A
Max Surge Current : 2500 A