MC68302FC16C
IC MPU MULTI-PROTOCOL 132-PQFP
product image
MC68302FC16C Picture
SeekIC No. : 003515244 Detail
MC68302FC16C: IC MPU MULTI-PROTOCOL 132-PQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC68302FC16C
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: M683xx Logic Family : 4030B
Manufacturer: Freescale Semiconductor Processor Type: M683xx 32-Bit
Features: - Speed: 16MHz
Voltage: 5V Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 132-BQFP Bumpered Supplier Device Package: 132-PQFP (24.13x24.13)
Description
Features: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tray
Voltage: 5V
Manufacturer: Freescale Semiconductor
Series: M683xx
Processor Type: M683xx 32-Bit
Speed: 16MHz
Package / Case: 132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package: 132-PQFP (24.13x24.13)
Pinout
  Connection Diagram
Description
Some absolute maximum ratings have been concluded into several points of MC68302FC16C as follow. (1)Its supply voltage would be from -0.3V to 7.0V. (2)Its input voltage would be from -0.3V to 7.0V. (3)Its operating temperature range would be from -40°C to 85°C. (4)Its storage temperature range would be from -55°C to 150°C. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of MC68302FC16C are concluded as follow. (1)Its input high voltage except EXTAL would be min 2.0V and max Vdd. (2)Its input low voltage except EXTAL would be min Vss-0.3V and max 0.8V. (3)Its input high voltage EXTAL would be min 4.0V and max Vdd. (4)Its input low voltage EXTAL would be min Vss-0.3V and max 0.6V. (5)Its input leakage current would be max 20uA. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!