MC68331CAG20
32-bit Microcontrollers (MCU) 32B MCU GPT SIM QSM
product image
MC68331CAG20 Picture
SeekIC No. : 00358694 Detail
MC68331CAG20: 32-bit Microcontrollers (MCU) 32B MCU GPT SIM QSM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC68331CAG20
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~36
Quick Details
Core : CPU32 Processor Series : M683xx
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Data RAM Size : 80 B On-Chip ADC : No
Package / Case : LQFP-144 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Program Memory Size :
Operating Supply Voltage :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 32 bit
Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : No
Package / Case : LQFP-144
Core : CPU32
Processor Series : M683xx
Data RAM Size : 80 B
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC68331CAG20
Number of I /O18
Package / Case144-LQFP
Speed20MHz
Controller SeriesM683xx 32-Bit
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V