MC68332ACEH25
32-bit Microcontrollers (MCU) 32BIT MCU 2KRAM TPU QSM
product image
MC68332ACEH25 Picture
SeekIC No. : 00357886 Detail
MC68332ACEH25: 32-bit Microcontrollers (MCU) 32BIT MCU 2KRAM TPU QSM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC68332ACEH25
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : CPU32 Processor Series : M683xx
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Data RAM Size : 2 KB On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : PQFP-132 Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 32 bit
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Processor Series : M683xx
Data RAM Size : 2 KB
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Package / Case : PQFP-132
Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC68332ACEH25
Program Memory Size-
RAM Size2K x 8
Number of I /O15
Package / Case132-QFP
Speed25MHz
Controller SeriesM683xx 32-Bit
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V