MC68332ACFC16
IC MCU 32BIT 16MHZ 132-PQFP
product image
MC68332ACFC16 Picture
SeekIC No. : 003510294 Detail
MC68332ACFC16: IC MCU 32BIT 16MHZ 132-PQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC68332ACFC16
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: M683xx Manufacturer: Freescale Semiconductor
Core Processor: CPU32 Core Size: 32-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals: POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 15 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 2K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 132-BQFP Bumpered
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Speed: 16MHz
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: POR, PWM, WDT
Manufacturer: Freescale Semiconductor
Series: M683xx
Core Processor: CPU32
Connectivity: EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case: 132-BQFP Bumpered
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC68332ACFC16
Package / Case132-QFP
Speed16MHz
Controller SeriesM683xx
Core Size32-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Drawing Number375; 831A-02; ; 132