MC68HC16Z1CEH16
16-bit Microcontrollers (MCU) 16 BIT MCU 1K RAM
product image
MC68HC16Z1CEH16 Picture
SeekIC No. : 00354503 Detail
MC68HC16Z1CEH16: 16-bit Microcontrollers (MCU) 16 BIT MCU 1K RAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC68HC16Z1CEH16
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : HC16 Processor Series : HC16Z
Data Bus Width : 16 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Data RAM Size : 1 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : PQFP-132 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Program Memory Size :
Data Bus Width : 16 bit
On-Chip ADC : Yes
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Data RAM Size : 1 KB
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Core : HC16
Processor Series : HC16Z
Package / Case : PQFP-132
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC68HC16Z1CEH16
VendorFreescale Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size1K x 8
Number of I /O16
Package / Case132-QFP
Speed16MHz
Controller SeriesHC16
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorCPU16
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size16-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Drawing Number375; 831A-02; ; 132