MC68HC16Z1CFC16
IC MPU 1K RAM 16MHZ 132-PQFP
product image
MC68HC16Z1CFC16 Picture
SeekIC No. : 004416441 Detail
MC68HC16Z1CFC16: IC MPU 1K RAM 16MHZ 132-PQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC68HC16Z1CFC16
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC68HC16Z1CFC16
VendorFreescale Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size1K x 8
Number of I /O16
Package / Case132-QFP
Speed16MHz
Controller SeriesHC16
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorCPU16
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size16-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V