MC78LC27NTRG
Low Dropout (LDO) Regulators 2.7V 80mA CMOS LDO
product image
MC78LC27NTRG Picture
SeekIC No. : 00514056 Detail
MC78LC27NTRG: Low Dropout (LDO) Regulators 2.7V 80mA CMOS LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC78LC27NTRG
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 2.7 V
Dropout Voltage (Max) : 0.06 V at 1 mA Output Current : 80 mA
Load Regulation : 60 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 2.7 V
Dropout Voltage (Max) : 0.06 V at 1 mA
Load Regulation : 60 mV
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Output Current : 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC78LC27NTRG
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output80mA
Voltage - Output2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.7 ~ 12 V