MC88915TEI133
IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC
product image
MC88915TEI133 Picture
SeekIC No. : 003477632 Detail
MC88915TEI133: IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC88915TEI133
  • Qty
  • 0~74
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: PLL Clock Driver PLL: Yes with Bypass
Input: TTL Output: CMOS, TTL
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 2:8
Differential - Input:Output: No/No Frequency - Max: 133MHz
Divider/Multiplier: Yes/Yes Package / Case : HTSSOP-20
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package: 28-PLCC (11.5x11.5)
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Divider/Multiplier: Yes/Yes
Type: PLL Clock Driver
PLL: Yes with Bypass
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Ratio - Input:Output: 2:8
Frequency - Max: 133MHz
Input: TTL
Package / Case: 28-LCC (J-Lead)
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Output: CMOS, TTL
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V
Specifications
Temperature I Voltage 5.0 V Package PLCC 28 Speed NA Output Supply Voltage (VDDO) Output Style Min. Input Frequency Core Supply Voltage (VDD) No. of Outputs No. of Inputs Input Style Max. Output Frequency Min. Output Frequency Max. Input Frequency Temp. Grade
Description
8 LVCMOS CLOCK GENERATOR MC88915TEI133
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC88915TEI133
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypePLL Clock Driver
Number of Outputs8
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Frequency-Max133MHz
Package / Case28-PLCC
PackagingTube