MC88915TFN70
IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC
product image
MC88915TFN70 Picture
SeekIC No. : 003477993 Detail
MC88915TFN70: IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC88915TFN70
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Freescale Semiconductor
Type: Clock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer PLL: Yes
Input: TTL Output: CMOS, TTL
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 3:8
Differential - Input:Output: No/No Frequency - Max: 70MHz
Divider/Multiplier: Yes/Yes Package / Case : HTSSOP-20
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package: 28-PLCC (12.45x12.45)
Description
Series: -
PLL: Yes
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Divider/Multiplier: Yes/Yes
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Output: CMOS, TTL
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V
Ratio - Input:Output: 3:8
Type: Clock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
Frequency - Max: 70MHz
Manufacturer: Freescale Semiconductor
Features:
• Five Outputs (Q0Q4) with OutputOutput Skew < 500 ps each being phase and frequency locked to the
   SYNC input
   from the tPD specification, which defines the parttopart skew)
• Input/Output phaselocked frequency ratios of 1:2, 1:1, and 2:1 are available
• Input frequency range from 5MHz 2X_Q FMAX spec. (10MHz 2X_Q FMAX for the TFN133 version)
• All outputs have ±36 mA drive (equal high and low) at CMOS levels, and can drive either CMOS or TTL inputs.
   All inputs are TTLlevel compatible. ±88mA IOL/IOH specifications guarantee 50 transmission line switching