MCM01-001ED391J-F
Mica Capacitors 390pF 500V 5%
product image
MCM01-001ED391J-F Picture
SeekIC No. : 001059791 Detail
MCM01-001ED391J-F: Mica Capacitors 390pF 500V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCM01-001ED391J-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 390 pF Tolerance : 5 %
Product : Mica High Frequency Capacitors
Tolerance : 5 %
Package / Case : 4640
Capacitance : 390 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCM01-001ED391J-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance390pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±5%
Package / Case0.605" L x 0.400" W x 0.128" H (15.37mm x 10.16mm x 3.25mm)
PackagingBulk
FeaturesPTFE
Maximum Temperature-55°C ~ 200°C