MCM01-001ED700J-F
Mica Capacitors 70pF 500V 5%
product image
MCM01-001ED700J-F Picture
SeekIC No. : 001059701 Detail
MCM01-001ED700J-F: Mica Capacitors 70pF 500V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCM01-001ED700J-F
Quick Details
Capacitance : 70 pF Tolerance : 5 %
Product : Mica High Frequency Capacitors
Tolerance : 5 %
Package / Case : 4640
Capacitance : 70 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCM01-001ED700J-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance70pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±5%
Package / Case0.605" L x 0.400" W x 0.128" H (15.37mm x 10.16mm x 3.25mm)
PackagingBulk
FeaturesPTFE
Maximum Temperature-55°C ~ 200°C