MCP4011-103E/MS
Digital Potentiometer ICs 10k U/D single 6-bit V POT
product image
MCP4011-103E/MS Picture
SeekIC No. : 00347651 Detail
MCP4011-103E/MS: Digital Potentiometer ICs 10k U/D single 6-bit V POT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCP4011-103E/MS
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Number of POTs : Single
Taps per POT : 64 Wiper Memory : Volatile
Digital Interface : Serial (2-Wire) Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Supply Current : 45 uA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : MSOP-8
Packaging : Tube
Description
Temperature Coefficient :
Tolerance :
Buffered Wiper :
Description/Function :
Wiper Memory : Volatile
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Resistance : 10 KOhms
Number of POTs : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Package / Case : MSOP-8
Digital Interface : Serial (2-Wire)
Taps per POT : 64
Supply Current : 45 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCP4011-103E/MS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Resistance In Ohms10K
InterfaceUp/Down
Taps64
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Memory TypeVolatile
Temperature Coefficient150 ppm/°C Typical
Operating Temperature-40°C ~ 125°C