MCR006YZPF8251
RES 8.25K OHM 1/20W 1% 0201 SMD
product image
MCR006YZPF8251 Picture
SeekIC No. : 003934123 Detail
MCR006YZPF8251: RES 8.25K OHM 1/20W 1% 0201 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR006YZPF8251
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MCR006 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 8.25k Power (Watts): 0.05W, 1/20W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5
Tolerance: ±1% Package / Case: 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension: 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) Height: 0.010" (0.26mm)
Number of Terminations: 2
Description
Composition: Thick Film
Features: -
Number of Terminations: 2
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 8.25k
Power (Watts): 0.05W, 1/20W
Package / Case: 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension: 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height: 0.010" (0.26mm)
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: MCR006 - Automotive
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR006YZPF8251
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms8.25K
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0201 (0603 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film