MCR01MZPF36R0
RES 36.0 OHM 1/16W 1% 0402 SMD
product image
MCR01MZPF36R0 Picture
SeekIC No. : 003928818 Detail
MCR01MZPF36R0: RES 36.0 OHM 1/16W 1% 0402 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR01MZPF36R0
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MCR01 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 36 Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Tolerance: ±1%
Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5 Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.016" (0.40mm)
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 36
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height: 0.016" (0.40mm)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: MCR01 - Automotive
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR01MZPF36R0
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms36.0
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film