MCR01MZPF6491
RES 6.49K OHM 1/16W 1% 0402 SMD
product image
MCR01MZPF6491 Picture
SeekIC No. : 003879018 Detail
MCR01MZPF6491: RES 6.49K OHM 1/16W 1% 0402 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR01MZPF6491
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 6.49k
Power (Watts): 0.063W, 1/16W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.016" (0.40mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 6.49k
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height: 0.016" (0.40mm)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR01MZPF6491
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms6.49K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film