MCR01MZPJ100
RES 10 OHM 1/16W 5% 0402 SMD
product image
MCR01MZPJ100 Picture
SeekIC No. : 003868277 Detail
MCR01MZPJ100: RES 10 OHM 1/16W 5% 0402 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR01MZPJ100
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR01 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 10
Power (Watts): 0.063W, 1/16W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5% Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.016" (0.40mm)
Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5%
Number of Terminations: 2
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Resistance (Ohms): 10
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height: 0.016" (0.40mm)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR01MZPJ100
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms10.0
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±5%
CompositionThick Film