MCR01MZPJ105
RES 1.0M OHM 1/16W 5% 0402 SMD
product image
MCR01MZPJ105 Picture
SeekIC No. : 003851646 Detail
MCR01MZPJ105: RES 1.0M OHM 1/16W 5% 0402 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR01MZPJ105
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 1M
Power (Watts): 0.063W, 1/16W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5% Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.016" (0.40mm)
Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5%
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Resistance (Ohms): 1M
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height: 0.016" (0.40mm)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR01MZPJ105
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms1.00M
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±5%
CompositionThick Film