MCR03EZPFX22R1
RES 22.1 OHM 1/10W 1% 0603 SMD
product image
MCR03EZPFX22R1 Picture
SeekIC No. : 003895557 Detail
MCR03EZPFX22R1: RES 22.1 OHM 1/10W 1% 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR03EZPFX22R1
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR03 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 22.1 Power (Watts): 0.1W, 1/10W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Tolerance: ±1%
Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5 Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Description
Power (Watts): 0.1W, 1/10W
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 22.1
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: MCR03 - Automotive
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR03EZPFX22R1
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms22.1
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionThick Film