MCR03EZPFX7871
RES 7.87K OHM 1/10W 1% 0603 SMD
product image
MCR03EZPFX7871 Picture
SeekIC No. : 003864781 Detail
MCR03EZPFX7871: RES 7.87K OHM 1/10W 1% 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR03EZPFX7871
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR03 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 7.87k
Power (Watts): 0.1W, 1/10W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Description
Power (Watts): 0.1W, 1/10W
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 7.87k
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR03EZPFX7871
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms7.87K
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±1%
CompositionThick Film