MCR03EZPJ111
RES 110 OHM 1/10W 5% 0603 SMD
product image
MCR03EZPJ111 Picture
SeekIC No. : 003842081 Detail
MCR03EZPJ111: RES 110 OHM 1/10W 5% 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR03EZPJ111
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 110
Power (Watts): 0.1W, 1/10W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5% Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Description
Power (Watts): 0.1W, 1/10W
Composition: Thick Film
Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5%
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Resistance (Ohms): 110
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR03EZPJ111
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms110
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film