MCR10EZHF2101
RES 2.10K OHM 1/8W 1% 0805 SMD
product image
MCR10EZHF2101 Picture
SeekIC No. : 003879313 Detail
MCR10EZHF2101: RES 2.10K OHM 1/8W 1% 0805 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR10EZHF2101
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR10 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 2.1k
Power (Watts): 0.125W, 1/8W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 2.1k
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height: 0.026" (0.65mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR10EZHF2101
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms2.10K
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film