MCR10EZHFL1R20
RES 1.20 OHM 1/4W 1% 0805 SMD
product image
MCR10EZHFL1R20 Picture
SeekIC No. : 003926999 Detail
MCR10EZHFL1R20: RES 1.20 OHM 1/4W 1% 0805 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR10EZHFL1R20
Quick Details
Series: MCR10 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : LM3S9B95 Resistance (Ohms): 1.2
Power (Watts): 0.25W, 1/4W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 1.2
Tolerance: ±1%
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Height: 0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR10EZHFL1R20
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms1.20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film