MCR10EZHFL7R50
RES 7.50 OHM 1/4W 1% 0805 SMD
product image
MCR10EZHFL7R50 Picture
SeekIC No. : 003926956 Detail
MCR10EZHFL7R50: RES 7.50 OHM 1/4W 1% 0805 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR10EZHFL7R50
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR10 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 7.5 Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5
Tolerance: ±1% Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 7.5
Tolerance: ±1%
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Height: 0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: MCR10
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR10EZHFL7R50
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms7.50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film