MCR10EZPF37R4
RES 37.4 OHM 1/8W 1% 0805 SMD
product image
MCR10EZPF37R4 Picture
SeekIC No. : 003934363 Detail
MCR10EZPF37R4: RES 37.4 OHM 1/8W 1% 0805 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR10EZPF37R4
Quick Details
Series: MCR10 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : LM3S9B95 Resistance (Ohms): 37.4
Power (Watts): 0.125W, 1/8W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations: 2
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 37.4
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Height: 0.026" (0.65mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR10EZPF37R4
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms37.4
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film