MCR18EZHF39R2
RES 39.2 OHM 1/4W 1% 1206 SMD
product image
MCR18EZHF39R2 Picture
SeekIC No. : 003930199 Detail
MCR18EZHF39R2: RES 39.2 OHM 1/4W 1% 1206 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR18EZHF39R2
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR18 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 39.2
Power (Watts): 0.25W, 1/4W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 39.2
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height: 0.026" (0.65mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR18EZHF39R2
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms39.2
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionThick Film