MCR18EZHF46R4
RES 46.4 OHM 1/4W 1% 1206 SMD
product image
MCR18EZHF46R4 Picture
SeekIC No. : 003904078 Detail
MCR18EZHF46R4: RES 46.4 OHM 1/4W 1% 1206 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR18EZHF46R4
Quick Details
Series: MCR18 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : LM3S9B95 Resistance (Ohms): 46.4
Power (Watts): 0.25W, 1/4W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations: 2
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 46.4
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Height: 0.026" (0.65mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR18EZHF46R4
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms46.4
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film