MEE250-12DA
Discrete Semiconductor Modules 250 Amps 1200V
product image
MEE250-12DA Picture
SeekIC No. : 00140551 Detail
MEE250-12DA: Discrete Semiconductor Modules 250 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEE250-12DA
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : FRED & HiPerFRED Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : Y4-M6
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Type : FRED & HiPerFRED Modules
Package / Case : Y4-M6
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEE250-12DA
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 260A
Current - Reverse Leakage @ Vr12mA @ 1200V
Reverse Recovery Time (trr)500ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)