MEXY2A125K
CAP FILM 1.2UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A125K Picture
SeekIC No. : 002968946 Detail
MEXY2A125K: CAP FILM 1.2UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A125K
Quick Details
Series: MEXY Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 1.2µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 1.201" L x 0.650" W (30.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max): 1.043" (26.50mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 1.083" (27.50mm)
Features: EMI Suppression Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10%
Features: EMI Suppression
Packaging: Bulk
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Capacitance: 1.2µF
Lead Spacing: 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension: 1.201" L x 0.650" W (30.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max): 1.043" (26.50mm)
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: MEXY
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A125K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.2F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing1.083" (27.50mm)