MEXY2A153K
Film Capacitors .015UF 250VAC 10%
product image
MEXY2A153K Picture
SeekIC No. : 001054780 Detail
MEXY2A153K: Film Capacitors .015UF 250VAC 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A153K
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : AC Pulse, Suppression Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.015 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : MEXY
Termination Style : Radial
Description
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Dimensions :
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product Type : AC Pulse, Suppression
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 0.015 uF
Series : MEXY
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A153K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.015F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.492" (12.50mm)