MFU0402FF01250E100
FUSE 1.25A 0402 VFAST SMD
product image
MFU0402FF01250E100 Picture
SeekIC No. : 003607025 Detail
MFU0402FF01250E100: FUSE 1.25A 0402 VFAST SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MFU0402FF01250E100
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MFU Manufacturer: Vishay Beyschlag
Fuse Type: Board Mount (Cartridge Style Excluded) Current Rating: 1.25A
Voltage Rating - AC: - Voltage Rating - DC: 32V
Response Time: Fast Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Mounting Type: Surface Mount Propagation Delay Time : 220 ns
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W x 0.015" H (1.00mm x 0.50mm x 0.39mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 50A
Melting I²t: 0.0039 Approvals: UL
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Color: -