MF-R040-0-99
PTC Resettable Fuses .4A 60V
product image
MF-R040-0-99 Picture
SeekIC No. : 00685618 Detail
MF-R040-0-99: PTC Resettable Fuses .4A 60V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MF-R040-0-99
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Hold Current : 0.4 A Trip Current : 0.8 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.86 Ohms
Maximum Voltage DC : 60 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 60 V
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 0.4 A
Trip Current : 0.8 A
Resistance : 0.86 Ohms