MG1200FXF1US51
Application·High input impedance ·Enhancement mode ·Electrodes are isolated from case. Specifications Characteristics Symbol Rating Unit Collector-emitter voltage VCES 3300 V Gate-emitter voltage VGES ±20 V Collector current DC IC 1200 A 1ms ICP 2400 Forward ...
product image
MG1200FXF1US51 Picture
SeekIC No. : 004419492 Detail
MG1200FXF1US51: Application·High input impedance ·Enhancement mode ·Electrodes are isolated from case. Specifications Characteristics Symbol Rating Unit Collector-emitter voltage VCES 3300 V Gate...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MG1200FXF1US51
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
·High input impedance
·Enhancement mode
·Electrodes are isolated from case.
Specifications
Characteristics Symbol Rating Unit
Collector-emitter voltage VCES 3300 V
Gate-emitter voltage VGES ±20 V
Collector current DC IC 1200 A
1ms ICP 2400
Forward current 10 ms (half sine) IFSM 10 kA
Junction temperature Tj −40 ~ 125
Storage temperature range Tstg −40 ~ 125
Isolation voltage VIsol 6000 (AC 1 min) V
Screw Torque Terminal: M4/M8 2 / 7 Nm